ELEKTRONİK TİCARET HAKKINDA ESNAFA UYARI

ELEKTRONİK TİCARET HAKKINDA ESNAFA UYARI

Batman Ticaret İl Müdürü, esnafın ceza almaması için ‘Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi’ hakkındaki kanuna riayet etmeleri gerektiğini hatırlatarak uyarıda bulundu.

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi hakkındaki kanun ve bağlı yönetmeliklere hassasiyet gösterilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, esnafların ceza almamaları için uygulamaların dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Kalkan, “Esnafın, ‘Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi’ hakkındaki kanun ve bağlı yönetmeliklere dikkat etmeleri yaptıkları ticaret kadar önem arz ediyor.” dedi.  

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kalkan, Tüccar ve esnafların mallarını veya hizmetlerini satmak pazarlamak adına iletişim araçlarını kullandığını belirterek, “Ancak bunlar yapılırken tüketicilerin hassasiyetlerini de hesaplamaları gerekir. Gerçek veya tüzel kişilerin, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak ya da işletmesini tanıtmak veya bunları başkaları adına yapmak amacıyla SMS, e-posta ve telefon araması gibi yöntemlerle, mesleki veya ticari faaliyet kapsamında kazanç sağlamaya yönelik ve ticari amaçla hareket eden kişilerin, tüketicilere gönderilen iletilerden söz ediyoruz." dedi.

İLETİYİ GÖNDEREN TARAFINDAN USUL VE ŞEKİL ŞARTLARINA UYGUN ONAY ALINMIŞ OLMALIDIR

Mevzuata uygun ticari elektronik iletilerinden örnek veren Kalkan, "Ticari elektronik ileti gönderilmeden önce, iletiyi gönderen gerçek veya tüzel kişi tarafından, ticari iletişim yönetmeliğindeki usul ve şekil şartlarına uygun olarak onay alınmış olmalıdır. Ticari elektronik iletinin içeriğinde, iletiyi gönderen gerçek veya tüzel kişinin tanıtıcı bilgileri ile iletişim bilgilerine yer verilmelidir. Ticari elektronik iletinin içeriğinde kolay ve ücretsiz olacak şekilde reddetme imkânı sunulmalıdır." şeklinde konuştu.

ALICININ ELEKTRONİK İLETİŞİM ADRESİNE İLETİ GÖNDERİLEREK ONAY TALEBİNDE BULUNULAMAZ

Onaya ilişkin hususları belirten Kalkan, şöyle konuştu: "Onay, ticari elektronik ileti gönderilmeden önce alınmalıdır. Onay, yazılı olarak alınabileceği gibi her türlü elektronik iletişim aracıyla da alınabilir. Alıcının elektronik iletişim adresine ileti gönderilerek onay talebinde bulunulamaz. Onayın, usulüne uygun olarak alındığını ispat yükümlülüğü hizmet sağlayıcıya aittir. Onay, reddetme hakkı alıcı tarafından kullanılıncaya kadar geçerlidir."

 “ÜYENİN ONAYI OLMAKSIZIN TİCARİ ELEKTRONİK İLETİ GÖNDERİLEBİLİR”

"Devam eden abonelik, üyelik durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcının bilgi verme yükümlülüğü kapsamında göndereceği iletiler için önceden onay alınmasına gerek yoktur.” diyen Kalkan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak bu tür bilgilendirmelerde herhangi bir mal veya hizmet özendirilemez ve tanıtımı yapılamaz. Örneğin; alıcı bir spor salonuna üye ise, bu üyelik ile ilgili borç hatırlatma, giriş-çıkış saatlerinde değişiklik gibi hususlarda üyenin onayı olmaksızın ticari elektronik ileti gönderilebilir. Fakat bu iletilerde üyeye konu dışındaki hizmeti pazarlamasında bulunulamayacaktır. Son olarak; sermaye piyasasına ilişkin mevzuata göre aracılık faaliyetinde bulunan şirketler tarafından müşterilerine bilgilendirme amacıyla gönderilen iletiler için de onay alınması gerekmemektedir."

 “ŞİKÂYETİN GERİ ALINMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Son olarak kalkan, şunları söyledi: "Tacirler ile esnaf ve sanatkârlara gönderilen ticari elektronik iletiler için önceden onay alınması zorunlu değildir. Ancak bu iletilerde ticari elektronik ileti içeriğinde bulunması gereken tanıtıcı bilgi ve reddetme hakkı gibi hususların yer alması gerekmektedir. Ayrıca tacir ve esnafların reddetme hakkını kullanması halinde onayları alınmadan ticari elektronik ileti gönderilemez. Onaysız ticari elektronik ileti şikâyetinde bulunan alıcının daha sonra bu şikâyetinden vazgeçmesi ve şikâyetini geri alma talebinde bulunması inceleme yapılmasına ve idari para cezası uygulanmasına engel teşkil etmez. Şikâyetin geri alınması mümkün değildir."  İlkha

 

 


Önceki Durmuş Makedonya Cumhurbaşkanının Verdiği Konferansa Katıldı
Sonraki HARÇLIKLARINI ARAKAN’A GÖNDERDİLER

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.