ILISU BARAJI İNŞAATINDA ÖNEMLİ BİR SAFHA DAHA - Batman Rehber Gazetesi

ILISU BARAJI İNŞAATINDA ÖNEMLİ BİR SAFHA DAHA

ILISU BARAJI İNŞAATINDA ÖNEMLİ BİR SAFHA DAHA

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) vizyonu olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatında önemli bir safha daha başarı ile tamamlandı.

6 üniteden oluşan, her bir ünitesi 200 megavat olmak üzere toplam 1.200 megavat kurulu güce sahip Ilısu Barajı ve HES inşaatı santral binasında 6. ve son üniteye ait 40 ton ağırlığa sahip olan 

4,2 metre çapındaki çark başarılı bir şekilde yerine indirildi. Bu işlemle birlikte 6. ünite de enerji üretimi için hazır hale getirildi.

Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajlar kategorisinde, gövde hacmi ve kret uzunluğu bakımından dünyanın en büyük barajı olan Ilısu Barajında menba ve mansap parapet beton imalatları ve kül dolgu imalatlarına devam ediliyor.

Proje İle Yılda Ortalama 4,12 Milyar Kilowat.Saat Enerji Üretilecek

Temelden 135 metre yükseklikte inşa edilen Ilısu Barajı ve HES ile yılda ortalama 4,12 milyar kilowat.saat enerji üretilecek. GAP’ın can damarı olan Ilısu Barajı aynı zamanda Cizre Barajı'nın da yapımına imkan sağlayacak. Böylece iki baraj tamamlandığında 1 milyon 200 bin dekar zirai arazi sulamaya açılacak. HABER MERKEZİ

 

 


Önceki Günlük Kiralık Evlere “GATOB” Denetim Başlatacak
Sonraki KAMYON YAN YATTI

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.