ADLİYEDE KADRO EKSİKLİĞİ VAR - Batman Rehber Gazetesi

ADLİYEDE KADRO EKSİKLİĞİ VAR

ADLİYEDE KADRO EKSİKLİĞİ VAR

Basın mensuplarıyla buluşan Baro Başkanı Çakan, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çakan adliyede kadro eksikliği olduğunu, işlerin bu yüzden aksadığını söyledi.

Basınla, Batman Barosu Hizmet binasında bir araya gelen Baro Başkanı Av. Abdulhamit Çakan ve komisyon başkanları yürüttükleri çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Basın Toplantısına, Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Esra Karanfil, Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Rümeysa Deniz Kaya, İnsan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Nuri Mehmetoğlu ve Baro Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Şenses katıldı. 10 Ocak Dünya Gazeteciler Gününü de unutmayan Çakan, basın mensuplarına tebriklerini iletti.

Adliyelerde yeterince kadro olmadığını belirten Çakan, “Adliyelerce ciddi surunlar var, en önemlisi de kadro eksikliği. Yeteri kadar hâkim, savcı yok, nitelikli hâkim, savcı yok. Bizim çok ciddi bir hâkim ve savcı kâtibi eksikliğimiz var. Görüştüğümüz bakanlardan ilk olarak Batman’a kâtip istedik. Adalet öyle bir kavram ki, bir doneyi içinden çıkartırsanız işlemez artık. Bir hâkimin nitelikli bir katibi yok o hâkim sağlıklı bir karar veremez.” İfadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARA SİNEMA GÖSTERİMİ”

Her hafta köylü çocuklar da dâhil olmak üzere sinema gösterimi yaptıklarını belirten Çakan, “Her hafta köylü çocuklarda dâhil olmak üzere bir sürü çocuğa, “Çocuklar Sinema ile Buluşuyor” etkinliği çerçevesince sinema izletiyoruz. Ayda bir tiyatro gösterilerimiz oluyor, bunların hepsi Baro binamızda gerçekleşiyor. Amacımız Batmanlı tiyatroculara destek çıkmak, çocukların yüzünü güldürebilmek. Kadın, Çocuk ve İnsan Hakları Komisyonları olarak beraber liselerde bir eğitim çalışması projemiz var. Mahalle kadınlarına yönelik Kadın hakları ve kadına yönelik şiddetin engellenmesi için bir çalışmamız olacak. ” Dedi.

“İLİMİZDE 80 ARABULUCU AVUKAT VAR”

Arabuluculuk ile ilgili yeni yönetmelik hakkında bilgilendirmelerde bulunan Çakan, “Arabuluculuk, toplumumuzun uzlaşma ve sulh açısından bir gerçeği. İktidar bunu bildiği için böyle bir düzenleme getirdi. Amaç şu, beli uyuşmazlıklar mahkeme önüne gelmeden, mahkeme öncesi sonuçlanması çözülmesi. Belli uyuşmazlıkları yasal olarak uzlaşmaya gitmeyi zorunlu hale getirmek. İş kanunundan kaynaklanan davaların neredeyse tamamına 1 Ocak 2018 itibari ile arabuluculuğa gitme şartı getirildi. Arabuluculuk eğitimi verildi, 5 yılını dolduran avukat meslektaşlarımız 48 saatlik bir eğitim aldılar, sonra yazılı mülakat sınavına girdiler. Batman ilinde arabuluculuk sertifikasına sahip 80 meslektaşımız var, 60 kişide sınavı bekliyor. Örneğin bir işçi işten çıkarıldı haklarını talep edecek, adliyede arabuluculuk merkezimize gidip müracaat edecek dava açmadan önce ve sistem onu bir arabulucu avukata yönlendirecek. Arabulucu tarafları bir araya getirip sulh olmaya çalışacak, olursa mahkeme kararı yerine geçen bir belgeyi imzalayacaklar, belge mahkeme hükme haline gelecek.” Diye bilgilendirdi. İLHAN YILDIZ


Önceki Epilepsi Hastası Çocukları İçin Rapor İstiyorlar
Sonraki VOLEYBOL TAKIMLARIMIZ ŞANLIURFA’DA

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.