Epilepsi Hastası Çocukları İçin Rapor İstiyorlar - Batman Rehber Gazetesi

Epilepsi Hastası Çocukları İçin Rapor İstiyorlar

Epilepsi Hastası Çocukları İçin Rapor İstiyorlar

5 çocuğundan biri doğuştan epilepsi hastası olan Suriyeli aile, çocukları için rapor verilmesini istiyorlar.

Suriye'nin Deyrizor kentinden kaçarak eşi ve 5 çocuğuyla birlikte birkaç yıldır Batman'a sığınan Abdurrezzak Casır, 32 yaşındaki epilepsi hastası olan oğlunun akli yaşının 4 yaşındaki bir çocuğa denk olduğunu, bu nedenle çocukları için rapor istediler.

Eşi ve çocuklarıyla birlikte Meydan Mahallesi 1119 Sokak'ta kiralık bir evde oturan Casır, ayda yaklaşık 500 TL kira, elektrik ve su borcunu yatırdıklarını belirtti.

Hayatlarını zor şartlarda sürdürdüklerini belirten Casır, tek isteklerinin epilepsi hastası ve zihinsel engelli çocuğuna rapor verilmesi ve maaşa bağlanması olduğunu ifade etti.

Maddi gücünün olmadığını ve kıt kanaat geçimlerini sağladıklarını dile getiren Casır, "Suriye savaşından kaçarak Türkiye'nin Batman şehrine yerleştik. 32 yaşındaki epilepsi hastası ve zihinsel engelli oğlum Muhammed Emin Casır çocuk gibidir. Ben 65 yaşındayım. Buraların yabancısıyız. Ne Türkçe ne de Kürtçe bilmediğim için çok zorlanıyorum. İş olmadığı için çalışamıyorum. Elektronik işinden anlarım. Yetkili birileri bana iş imkânı sağlasaydı çalışacaktım. Oğlumun hastalığına rapor çıkarmak için Batman Bölge Devlet Hastanesine götürdüm. Hastanede sözde bir heyet oğlumu muayene etti ancak raporda 8 doktorun imzası var. Sadece bir kişi oğlumu muayene etti. Yüzde 90 oranında rapor verilmesini beklerken yüzde 20 rapor vererek hiçbir haktan yararlanamıyoruz." dedi.

Hasta oğluna tam raporun verilmesi gerektiğini söyleyen Casır, "Oğlumu bir daha hastaneye götürüp raporunu düzeltmelerini istiyorum. Oğlumun bu raporu olmadığı için hiçbir haktan yararlanamıyoruz. Geldiğimizden beri doğru düzgün yardım almadığımız için ailece perişan haldeyiz. Bu şekilde bir hasta Batmanlı olsa hasta maaşı ve bakım maaşı verilecek. Bizlere de bu hakların verilmesini istiyoruz. Sosyal Yardımlaşmaya gittim. Derdimi anlattım, beni dinleyen olmadı. Bana 'git, git Suriyeli git.' dediler." ifadelerini kullandı. İLKHA


Önceki Kuraklık Tehlikesi Büyüyor
Sonraki ADLİYEDE KADRO EKSİKLİĞİ VAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.