Kuraklık Tehlikesi Büyüyor - Batman Rehber Gazetesi

Kuraklık Tehlikesi Büyüyor

Kuraklık Tehlikesi Büyüyor

​Türkiye’de son yılların en kurak kış mevsimi yaşanıyor. Kuraklık nedeniyle Bölgemizdeki çiftçiler zor günler geçirirken, tarlalardaki buğday tohumları toprak altında kaldı.

Kış mevsimine girilmiş olmasına rağmen uzun süredir yağışların olmamasından dolayı yaşan kuraklık, çiftçileri endişelendiriyor. Bölgemizdeki birçok  ekili alan kuraklık nedeniyle kurumaya yüz tuttu. Kuraklık nedeniyle çiftçiler zor günler geçirirken, tarlalardaki buğday tohumları toprak altında kaldı.

Ekim, kasım, aralık ve ocak aylarında şimdiye kadar düzenli yağış gelmediğini hatırlatan Ziraat Mühendisi Halil Karahan, "Hala çoğu yerde tohumlar, kuru bir şekilde toprağın altında çimlemeyi bekliyor ve ciddi anlamda bir kuraklık söz konusudur. Önümüzdeki aylarda yağış gelse bile buğday kendini toparlayabilir ama diğer bitkiler kendini toparlamayabilir. Ciddi anlamda da verim düşüklüğüne sebep olabilir." dedi.

"ACİLEN TEDBİR EYLEM PLANI HAZIRLANMALI"

Yaşanan kuraklıkla ilgili devletin acil bir tedbir programı hazırlaması gerektiğini vurgulayan Karahan, konuşmasına şöyle devam etti:"Öncelikle programda hem suyu getirecek hem sıcaklık ve kuraklığa dayanıklı çeşitli bitkiler olması lazımdır. Bunun yanında üreticinin suyu çok ekonomik harcaması gerekiyor. Ev hanımlarının mutfakta harcadığı sudan tutun tarlada sulama yapan çiftçiye kadar bu konuda herkes üzerine düşeni yapması gerekir. Buna karşın hepimizin tedbir alması lazım. Bu tedbirlerin hepsini aldıktan sonra kâl lisanıyla, hâl nisanıyla ve fiille dua etmemiz lazım. Allah-u Teâlâ’nın hazineleri doludur yeter ki tedbirimizi alıp tevekkül edelim."

"MISIR GÜNAH KEÇİSİ OLMAMALI"

Güneydoğu’da mısırın günah keçisi olarak seçildiğini aktaran Karahan, mısır hakkında yanlış bilgilerin bilindiğini söyledi. Karahan, "Mısır fazla tüketilmiyor! Bu yanlış bilgidir. Pamuğun harcadığı toplam su miktarıyla hem buğday hem mısır yetiştirilebilir. Mısır günah keçisi değil. Hatta suyun kısıtlı olduğu yerlerde mısır gibi kuraklığa, sıcaklığa dayanıklı bitkilerin tercih edilmesi lazım. Bölgemizin buna ihtiyacı var. Devletin bunu teşvik etmesi,  çiftçilerin de buna uyması lazım." dedi.

"GAP’IN BİTİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ"

GAP projesinin sona ermesiyle kuraklık riskinin kalmayacağını, bunun için de bir an önce projenin bitirilmesi gerektiğini söyleyen Karahan, şunları söyledi: "Aslında çok acı. 44 yıldır devam eden ve gündemde olan bir GAP projesi var. İnşallah ümit ediyoruz ve bir an önce bitirilmesi için devletten talep ediyoruz. Bu çok ama çok önemli bir proje. Bu biterse bu topraklardaki kuraklık riski kalmaz. Sıcaklık riski kalır; sıcaklıkta dayanıklı bitkiyle çok daha yüksek verimli ve GDO kalıntısı ilaç kalıntısı olmayan ithal ürünler bu ülkeye girmeyecek. Çünkü ülkeye giren mısır bile hepsi GDO’lu. Kabul etmek lazım. Bu, çocuk mamalarından tutun her tarafta kullanılıyor ve Türkiye’de böyle bir denetim  yetersiz." İLKHA


Önceki VEREM TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
Sonraki Epilepsi Hastası Çocukları İçin Rapor İstiyorlar

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.