VEREM TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKİLDİ - Batman Rehber Gazetesi

VEREM TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

VEREM TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Batman İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Osman Sünger 71. Verem Eğitim ve propaganda Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 Sünger şöyle dedi : "Verem, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen hala tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır.Verem hastalığının etkeni ‘‘Mycobacteriumtuberculosis’’ isimli mikroptur. Verem mikrobunun kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer veremi olan hastalardır. Verem hastalığı, hasta insanlardan öksürme, hapşırma ile ortama yayılan mikrobun, solunum yoluyla alınması sonucu bulaşır ve tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye verem hastalığını bulaştırır."

 Özellikle uzun süreli öksürüklere dikkat çeken Sünger,"Bu hastalık; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Özellikle iki-üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir.Verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmakta olup, bu hastalığın tedavisinde kullanılan bütün ilaçlar verem savaş birimlerince ücretsiz verilmektedir.”dedi. MEHMET EMİN URAZ


Önceki Uyuşturucudan Gözaltına Alındı
Sonraki Kuraklık Tehlikesi Büyüyor

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.