Batman Üreten Kent Olma Yolunda

Batman Üreten Kent Olma Yolunda

İŞKUR İl Müdürü Besim Eviz, Batman’ın üretim yolunda hızla ilerlediğini belirtti.

İşkur'un 81 ilde 90 bin 749 işyerini,  Batman İş Kurumunun ise 496 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit ettiğini belirten  Besim Eviz, piyasanın önde gelen faaliyetlerinin toptan ve perakende ticaret, imalat ve inşaat sektörlerinde yer almaktayken, inşaat, imalat ve toptan ve perakende ticaret sektörlerinde yer aldığını belirtti.

Türkiye genelinde 20 ve üzeri istihdamlı işyerlerinin yüzde 10,3'ünde 286 bin 23 kişilik,  Batman'da 20 ve istihdamlı işyerlerinin yüzde 5,8'inde 412 kişilik açık iş olduğu tespit edildiğini anlatan Eviz, " Türkiye genelinde açık iş oranı yüzde 2,7  Batman'da ise açık iş oranı yüzde 1,8 olarak hesaplanmış ve  Batman'da en yüksek açık iş oranına sahip sektör yüzde 4,2 ile İmalat olmuştur. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler makineci dikiş, beden işçisi, ortacı, ayakçıdır. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri takım çalışması, yeterli mesleki, teknik bilgi ve tecrübe, fiziki ve bedensel yeterliliktir. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok akraba, eş dost ve  İşkur aracılığı ile aramaktadır. “ dedi.

Batman'da bin 16 istihdam artışı beklendiğini belirten Eviz, “ Araştırma kapsamındaki 20 ve üzeri istihdamlı işyerlerinin yüzde 18,5'inde 464 bin 52 kişinin temininde güçlük çekilmekte iken  Batman'da 20 ve üzeri istihdamlı işyerlerinde yüzde 13,9'unda 69 kişinin temininde güçlük çekilmiştir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler makineci (dikiş), remayöz makinesi operatörü, remayözcü, ring makineci, elektrik teknisyeni ve tuğla imal işçisi meslekleridir.  Türkiye genelinde 20 ve üzeri istihdamlı işyerlerinde 650 bin 849 kişilik  Batman'da ise bin 16 istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının yüzde 4,6 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler inşaat, imalat ve eğitimdir. Makineci, şoför ve remayöz makinesi operatörü, remayözcü mesleklerinde istihdam artışı beklenirken ısı yalıtımcısı, kaynakçı ve müşteri hizmetleri görevlisi, asistanı mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir" ifadelerini kullandı. İlhan Yıldız


Önceki ARAÇ HIRSIZI YAKALANDI
Sonraki Batman'da "Ümmet: hayal mi gerçek mi?" paneli

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.