BU KIŞ SOBAYI ZAMLI ALACAĞIZ

BU KIŞ SOBAYI ZAMLI ALACAĞIZ

Kış kapımızı çalmak üzere… Vatandaş kışa hazırlık için sobaya yöneliyor ama sobaya da %30 civarı zam geldiği için çoğu sefer almadan geri dönüyor.

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte birçok vatandaş soba almak için fiyat sormaya başladı. Fiyatı öğrenen vatandaşlar zamdan memnun değil. Birçok şeye zam geldiğini belirten 20 senelik Sobacı Hayri Altun, her şeye zam geldiğini, bu sene sobanın yapım malzemelerine bile zam geldiğini belirterek bu duruma bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Sobanın yapım aşamasında kullanılan saca zam geldiğini belirten Altun, dolayısıyla bu zammın soba fiyatlarını da etkilediğini belirtti.

HER ŞEYE ZAM

 2 sene içerisinde fazlası ile zam geldiğini belirten Altun, “Bu 2 senedir fazlasıyla zam açıklamaları alıyoruz. Bizim işimiz zaten sezonluk bir iş, sattığımız sabolara bile zam geldiğini vatandaşlara söyleyince biraz tepki gösteriyorlar. Sobalar geçen sene 100 lira ise bu sene 130 liraya yükseldi, bu da %30’luk bir zam demek. Fakat yapacakları bir şey yok, çünkü kışı sobasız da geçiremezler. Bu zam olayları neden bu kadar hızlı gelişti bilmiyorum ama bir çözüm bulunursa rahat bir nefes alabiliriz.” Diye konuştu.

“ODUN SOBASI DAHA FAZLA TERCİH EDİLİYOR”

Elektrikli sobalara oranla vatandaşın odun sobasına daha fazla rağbet gösterdiğini söyleyen Altun, “Vatandaşlar bu havalarda elektrikli soba kullanıyorlar, çünkü o kadar soğuk değil. Fakat kışın sert yüzünde tümü soba kullanıyor, hem daha masrafsız, hem de daha fazla ısınıyorlar. Eskiden kaçak elektrik fazla olduğu için elektrikli sobalar tercih edilebiliyordu, şimdi yapılan saat çalışmaları kaçak elektriği oldukça azalttı. Vatandaşta büyük elektrik faturalarından korunmak için sobalara yöneliyor.” İfadelerini kullandı. Mehmet Emin Uraz


Önceki ABD NE DOSTUMUZ NE DE MÜTTEFİKİMİZDİR
Sonraki ONURLU DURUŞA DESTEK!

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.