BEŞİRİLİ KÖYLÜLERİN YENİ UMUDU FISTIK

BEŞİRİLİ KÖYLÜLERİN YENİ UMUDU FISTIK

Beşiri’deki köylerde fıstıkçılık yaygınlaşıyor. Doğankavak köyünde dönümlerce alana ekilen fıstık, köylülerin umudu oldu.

Beşiri ve Beşiri’ye bağlı Doğankavak,Değirmenüstü,Yenipınar köylerinde 21000 hektar alana ekilen fıstık, köylülerin umudu oldu. Üreticiler, "Keşke yıllar öncesinde fıstıkçılığa yönelseydik.” dedi.

Beşiri ovasında fıstık üretimi bir taraftan yaygınlaşırken, diğer taraftan üreticisinin yüzünü güldürüyor. Son yıllarda dönümlerce araziye fıstık ekimi yapan köylüler, fıstık hasadından umutlu. Geçen yıla göre fıstık üretiminde rekoltede artış olduğunu belirtiler

Beşiri İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü fıstık ekimiyle ilgili yaptığı açıklamada, “İlçemiz Beşi̇ri̇ ve bağlı köylerinde Antep fıstığının hasadının sonlarına geldiğimiz bugünlerde ilçemizde yaklaşık 21000 dekar Antep ve Siirt fıstığı yetiştirilmekte ve her yıl ortalama 3 bin dekar alanda fıstık tarımına açılmaktadır. Fıstık yetiştiriciliği oldukça kazançlı ve çiftçilerimiz tarafından hızla rağbet görmektedir. Bunun başlıca sebepleri ise ilçe Tarım müdürlüğünün yayım çalışmaları, hibe desteklerinin olması ve ekonomik olarak çiftçiye katkı sağlamasıdır. “ dedi.

 Açıklamanın devamında, “Ayrıca bölge iklimimizin uyumu her tür toprakta yetişme kabiliyeti ile diğer meyvelerin önüne geçmektedir. Fıstığın tek olumsuz özelliği peryodisite (bir yıl tam ürün verme bir yılda az verme) olmasıdır, bu durumu da düzenli bakım, sulama ve gübreleme ile önüne geçilebileceğini İlçe müdürlüğü personelinin yayım çalışmaları anlatılmaktadır. Bu yılda peryodisite olayının denk geldiğinden ve iklimsel faktörlerden dolayı piyasada az olacağından satış fiyatının yüksek olması tahmin edilmektedir. Bu sebepten dolayı fıstık üreticilerimiz için kazançlı bir yol olması tahmin edilmektedir. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak çalışmalarımız çiftçilerimizin bol ürün çok kazançlı çıkmaları yönünde olup, her türlü teknik yardımlarda bulunduklarını beyan ettiler.” İfadeleri kullanıldı. Şevki Aslan


Önceki YÜREĞİMİZDEKİ YARALAR HALA TAZE
Sonraki CAMİLER BİR MANEVİ HASTANE OLARAK GÖRÜLMELİDİR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.