KÜRT ÖNDERLERİN KABİRLERİ ORTAYA ÇIKARILMALI

 KÜRT ÖNDERLERİN KABİRLERİ ORTAYA ÇIKARILMALI

Şeyh Said’in şehadet yıldönümü münasebetiyle açıklamalarda bulunan STK ve siyasiler Kürt önderlerin kabirlerinin ortaya çıkarılmasını istediler. Mustazaflar Cemiyeti Batman Şubesinden sonra HÜDA PAR’lı siyasetçi Şeyhmus Tanrıkulu da Kürt önderlerinin kabirlerinin ortaya çıkarılmasını istedi.

 HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, Şeyh Said başta olmak üzere, Bediüzzaman Said Nursi ve Seyyid Rıza gibi Kürt önderlerin kabirlerinin ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti.

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, Şeyh Said ve arkadaşlarının şehit edilişinin 92’nci yıl dönümü vesilesiyle  açıklamalarda bulundu.

Şeyh Said ve arkadaşlarının 14 asırlık İslam medeniyetinin yıkılmasını engellemek için gerekli çaba ve gayreti gösterdiğini ifade eden HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Tanrıkulu, Şeyh Said başta olmak üzere, Bediüzzaman Said Nursi ve Seyyid Rıza gibi Kürt önderlerin mezar yerlerinin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Emperyalist ülkelerin 20. yüzyıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğunu yıkıp İslam’dan uzaklaştırmak için her türlü imkânı seferber ettiklerini hatırlatan Tanrıkulu, Şeyh Said ve dava arkadaşlarını bir kez daha rahmetle andıklarını, onlara bu zulmü yapanları, mazlum ve mustazaf yüzbinlerce insanın kanına girenleri de lanetlediklerini söyledi.

20'nci yüzyıldan itibaren emperyalist ülkelerin Osmanlı İmparatorluğunu yıkmak, parçalamak ve İslam’dan uzaklaştırmak için her türlü imkânlarını seferber ettiklerine dikkati çeken Tanrıkulu, "Osmanlı İmparatorluğunun, Birinci Dünya Savaşına girmesi, savaşın akabinde de bugünkü Anadolu topraklarının emperyalist ülkeler tarafından işgal edilmesi, onun bakiyesi üzerine kurulan rejimin de halkımızın inancıyla, değerleriyle, adetleriyle, örfleriyle tamamen uyuşmayan yeni kanunlar çıkarmaları, halkımızın inancına açıkçası savaş açmaları, İslam’ın şiarlarına her türlü oyunları oynamaları neticesinde Şeyh Said hazretleri buna ‘dur’ demek için, İslam ümmetinin, İslami bilincin tekrar yayılması için söylenecek sözün kalmadığını artık bunun fiiliyatta gösterilmesi gerektiğini pratikte göstererek kıyam etmiştir. Dolayısıyla Şeyh Said hazretlerinin İslam’a taraftar olması, 14 asırlık İslami medeniyetin yıkılmasını engellemek ve günümüze kadar taşıması için gerekli çaba ve gayreti ve elinden gelen bütün imkânı seferber etmiştir." dedi.

  15 TEMMUZ İŞBİRLİKÇİLERİ İLE 1925 İŞBİRLİKÇİLERİNİN ZİHNİYETİ AYNI

Tanrıkulu, "Şeyh Said Hazretleri başta olmak üzere, Bediüzzaman Hazretleri ve Seyyid Rıza gibi Kürtlerin önderlerinin, liderlerinin, şeyhlerinin, âlimlerinin mezar yerlerinin ortaya çıkarılması lazım. AK Parti Hükümeti tarafından nasıl ki İskilipli Atıf Hoca’nın mezar yeri tespit edilip bulunduysa iade-i itibar yapıldıysa -ki biz bunu takdir ediyoruz- dolayısıyla Şeyh Said Hazretlerinin mezarının da bir an önce yerinin tespit edilip açılması lazım ve iade-i itibar yapılması lazım. 15 Temmuz işbirlikçi emperyalist darbe nasıl başarısızlığa uğramışsa, onlardaki zihniyet neyse 1925 yılında halkın değerleri ile savaş açan bu işbirlikçiler de aynı zihniyeti taşımaktalar. Bunu iyi görmek lazım. Dolayısıyla kim haindir, kim işbirlikçidir, kim halkın maslahat ve menfaati için çalışıyor bunun görülmesi lazım." İlkha

 

 


Önceki KORUMALAR TERÖRİST SANILDI
Sonraki OSB VE EMEKLİ TOKİ’YE ŞEHİRİÇİ OTOBÜS

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.