ZEKÂT İÇİN RAMAZAN AYI EN İYİ ZAMAN

ZEKÂT İÇİN RAMAZAN AYI EN İYİ ZAMAN

İTTİHAD Başkanı ve Batman’ın tanınan Kanaat önderlerinden Molla Enver Kılıçarslan, Ramazan ayında verilen zekâtın diğer aylarda verilen zekâttan sevap olarak çok daha makbul olduğunu belirterek, zenginlerin mübarek ramazan ayında yoksulları sevindirmeleri gerektiğini söyledi.

ZEKAT, NAMAZLA BİRLİKTE EMREDİLİYOR

Ramazan ayı oruç farziyetinin yanında yardımlaşma, dertlilerin derdini azaltma, sevinçleri arttırma ayıdır. Ramazan ayında maddi durumu iyi olan müminlerin yerine getirdiği farzlardan birisi de zekâttır. Zekâtın manevi ve toplumsal önemi hakkında Gazetemize konuşan İTTİHAD Başkanı ve Batman’ın tanınan Kanaat önderlerinden Molla Enver Kılıçarslan, İslam`ın beş şartından biri olan zekâtın, Kur`an-ı Kerîm`in 28 yerinde ve namazla birlikte emredildiğini söyledi.

RAMAZANDA VERİLEN ZEKÂTIN 70 KAT SEVABI VAR

 Ramazan ayında verilen zekâtın diğer zamanlarda verilen zekâttan yetmiş defa daha hayırlı olduğunu belirten Molla Enver Kılıçarslan, zenginlere çağrıda bulunarak, bu mübarek ayda, bereket ve mağfiret ayında yoksulları sevindirmeleri gerektiğini belirtti. Zekâtın yoksulla zengin arasında bir köprü olduğunu ifade eden Kılıçarslan, toplumsal barış ve huzuru sağlayan en önemli etkenlerden birinin de zekât olduğunu söyledi.

İnfak ve sadakanın malı azaltmadığını, bilakis bereket ve zenginliği artırdığını söyleyen Kılıçarslan, zekâtın yoksulların hakkı olduğunu belirterek, “ Bir yerde yoksullar varsa ve zenginler mallarının tam zekâtını vermezlerse o yerde huzur olmaz. Barış ve güven olmaz. Zenginlerin de zenginliği güvende olmaz. Allah o beldenin zenginlerini cezalandırır. Hem bu dünyada hem de ahrette cezalandırır.” Dedi.

ZEKÂT KİN VE HASEDİ YOK EDER

Zekâtın hikmetlerinden birinin de fakirin zengine dua etmesi ve fakirin kalbinde olan kin ve hasedin yok olması olduğunu belirten Kılıçarslan, “ Eğer ki zengin kişi keyif ve sefa sürerse ve fakir de fakirliğin içinde yoksulluk çekerse bu fakirin kalbinde, zengine karşı kin ve hased oluşur. Aralarında sulh oluşması için Allah, zekâtı ümmetin zenginlerine farz kıldı. Amaç, fakirler zenginlere dua etsin ve onların malına bereket girsin. Peygamberimiz (SAV) bir hadisinde “Sadaka malın bereketidir. Sadaka, ömrü uzatır, belaları defe der. Sadaka, malı korur. Sadaka vererek hastalarınızın tedavisine sebep olun” buyuruyor. Bir başka hadis-i şerifte Peygamberimiz, “Siz eğer ki bir lokma dahi Allah yolunda sadaka verirseniz o sadakayı Allah kendi eliyle sizden alıyor ve kıyamet günü Allah, o lokmanızın sevabını bir Uhud Dağı gibi büyük yapıp mükâfatını size verir” diyor.” Dedi.

ZEKÂT YOKSULLAŞTIRMAZ, MALA BEREKET KATAR

Zekatın mal ve zenginliği artırdığını söyleyen Kılıçarslan,“ Her sabah görevli meleklerden biri “Allah’ım kim kendi malını verirse sen de o malın yerini doldur” diye dua ederken bir diğeri ise “Allah’ım kim kendi malından sadaka çıkarıp vermezse malını telef et” şeklinde beddua eder. Malumdur meleklerin dua ve bedduaları makbuldür. O yüzden sadaka mal bereketidir, ömür bereketidir ve belaları defeder. Bir hadiste Peygamberimiz, “Malınızı zekâtla koruyun” diye buyuruyor. Peygamberimiz zekât konusunda insanları uyararak “Bir memlekette zekât verilmiyorsa, faiz yeniyor ve fuhuş yapılıyorsa Allah, belayı ve musibeti o memlekete gönderir” diyor. O yüzden insanın katiyen bilmesi gerekir ki bu mal, Allah’ındır. Bizler de Allah yolunda zekâtlarımızı fakirlere vermeliyiz. Zekât vermedeki en büyük hayır Ramazan ayındadır. Sahabeler, “Peygamberimiz, Ramazan ayında rüzgârda yağan yağmur gibiydi” demişlerdir. Peygamberimiz her zaman cömertti. Fakat Ramazan ayında bir başka cömertti. O yüzden Ramazan ayındaki bir farz 70 farza ve bir sünnet 70 sünnete bedeldir. Müslümanlar Ramazan ayında ellerinden geldikçe zekâtlarını versinler. Zekâtları yoksa dahi sünnet olan sadakalarını versinler.” İfadelerini kullandı. Şevki Aslan

 

 

 

 


Önceki Uykuda Olan Çocuklara Ateş Açtı: 2 Ağır Yaralı
Sonraki EMEKLİLER İÇİN İLÇELERDE DE KONUT YAPILACAK

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.